epirls چیست؟

اینترنت، تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی متحول‌کننده‌ای است که زندگی همه‌ی ملت‌ها را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است. این تغییرات هم بر خواندن و هم بر منابع اطلاعاتی‌ای که برای یادگیری از آنها استفاده می‌کنیم، اثرگذار بوده‌اند. علاوه بر توانایی خواندن متون سنتی، امروزه ما به مهارت‌ها و رویکردهایی نیاز داریم که توانایی خواندن و یادگیری آنلاین را به ما بیاموزند. در پاسخ به این سیستم در حال تغییر، مرکز مطالعات بین المللی تیمز و پرلز IEA آزمونی جدید از خواندن آنلاین به نام ای پرلزطراحی کرده است. IEA یک گروه همکاری مستقل و بین‌المللی متشکل از سازمانهای ملی پژوهش و نهاد‌های دولتی است که در دهه ۱۹۶۰، سنجش بین‌المللی دستاوردهای دانش آموزان را بنیان نهادند تا درک عمیق‌تری از تاثیر سیاست‌های آموزشی در نظام های آموزشی کشورها پیدا کنند.

ای پرلز آزمونی مبتنی بر عملکرد برای سنجش توانایی دانش‌آموزان در خواندن و یادگیری آنلاین با استفاده از تکالیف مدرسه در علوم اجتماعی و تجربی است. تمرینات آزمون ای پرلز با کامپیوتر انجام می‌شوند و شامل صفحات وب، اینفوگرافیک‌‌ها، تصاویر متحرک، تب‌های مختلف، پنجره‌ی پاپ-آپ و یک آواتار است که دانش آموزان را برای انجام تمرین‌های پژوهشی، راهنمایی می‌کند. نتایج این سنجش جدید از خواندن و یادگیری آنلاین، اطلاعات لازم برای تعیین جهت سیاست‌ها در این حیطه‌ی به سرعت در حال تغییر را به معلمان ارائه می‌دهد.چهارده کشور و دو شرکت کننده‌ی آزمایشی در ای‌پرلز ۲۰۱۶ شرکت کردند. در نتیجه، این کشورها هم‌اکنون اطلاعات مهمی دارند که به آنها می گوید دانش‌آموزان کلاس چهارمی‌شان تا چه حد برای اقتضائات خواندن و آموختن آنلاین آماده هستند.

تمرکز بر دانش‌آموزان در سال چهارم مدرسه‌رفتن شان کار عاقلانه ای است. خصوصا برای سنجش خواندن آنلاین. جمله‌ی قصار تقریبا دقیقی که در مورد خواندن صدق می‌کند این است: «در سه تا چهار سال اول مدرسه می آموزیم که بخوانیم، و در سال‌های بعد، می‌خوانیم که بیاموزیم.» با توجه به تمرکزی که بر دانش آموزان کلاس چهارم دارد، ای پرلز تنها آزمون بین المللی‌ای است که به ما داده‌هایی از این بخش مهم توسعه سواد خواندن، به ما می‌دهد.

چرا باید میزان فراوانی از انرژی، وقت و منابع آموزشی را صرف تدوین و برگزاری آزمونی برای سنجش خواندن آنلاین کرد؟ دلایل بسیاری را می‌توان برشمرد.

نخست اینکه، در حال حاضر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت جهان به اینترنت دسترسی دارند. با نرخ رشد فعلی، همه یا تقریبا همه‌ی جمعیت جهان در مدت فقط هشت سال به اینترنت دسترسی خواهد داشت.

و این به آن معناست که کودکانی که امروز در کلاس چهارم درس می‌خوانند، پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان با دنیایی جهانی از اطلاعات آنلاین مواجه خواهند شد. آماده‌سازی مناسب دانش‌آموز برای چنین چیزی مستلزم آن است که اطلاعاتی درباره‌ی ذات پیشرفت‌شان در خواندن متون آنلاین جمع آوری شود. این اطلاعات ما را قادر می سازد دانش آموزان را برای دنیایی از اطلاعات آنلاین که به آنها خواهد رسید، آماده کنیم.

دوم، دانش‌آموزان دسترسی روزافزونی به اطلاعات آنلاین، در خانه و از طریق اینترنت دارند و اکثر اوقات از آنها استفاده می کنند.

داده ها نشان می دهد که در برخی کشورها، زمانی که دانش آموزان به کار با کامپیوتر یا گجت های الکترونیکی اختصاص می دهند بیشتر از زمانی است که  با کتاب سروکار دارند و این مساله معلمان را در راه حمایت از دانش‌آموزان در عصر دیجیتال با چالش هایی مواجه می کند.

سوم، دانش آموزان فاقد مهارتهای لازم برای خواندن اطلاعات آنلاین با هدف یادگیری هستند. با توسعه‌ی ای پرلز، ما نیاز به برنامه ای برای سطوح بالاتر از تفکر انتقادی در خواندن متون آنلاین، که فعالیت اش را با دانش‌آموزان کم سن و سال تر آغاز میکند را به رسمیت می شناسیم. با این که دانش‌آموزان امروز، در دنیای آنلاین بزرگ می شوند و توانایی های آنها در زمینه بازی های ویدیویی، شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوای چند رسانه ای، و پیامک فرستادن در حال افزایش است، تحقیقات نشان می‌دهد که مهارت‌های آنان در خواندن آنلاین تا چه حد محدود است. آن‌ها در یافتن اطلاعات آنلاین، یا قضاوت و انتقاد آن ها مهارت ندارند.برای بسیاری از دانش آموزان ارزیابی دقت، قابل اعتماد بودن و متعصبانه بودن اطلاعاتی که در پژوهش های آنلاین خود به آنها برمی‌خورند، دشوار است. در حقیقت، نوجوانان توانایی خود در خواندن و ارزیابی موثر اطلاعات آنلاین را بیش از حدی که واقعا هست، می‌دانند که ناشی از توانایی‌شان در موفقیت در شبکه‌های اجتماعی آنلاین، پیامک زدن و بازی‌های کامپیوتری است.

چهارم، تحقیقات نشان می دهد که توانایی درک مطلب آنلاین رابطه ی مستقیمی با توانایی درک مطلب مکتوب ندارد.

در نتیجه، این استدلال که به دلیل همسان بودن خواندن مکتوب و آنلاین نیازی به آزمون‌های خواندن مجزا وجود ندارد، دیگر قابل پذیرش نیست. تحقیقات جدید نشان داده اند که تفاوت های مهمی بین خواندن آنلاین و مکتوب وجود دارد. بسیاری از راهبردها حول محور توانایی خواننده متن برای پیاده سازی روش ها به منظور کاهش میزان عدم‌قطعیت، در حال جستجوی مسیرهای مناسب خواندن در یک فضای مدام در حال تغییر است. نمونه‌ها شامل استفاده از کلمات کلیدی و نتایج موتورهای جستجو در حین خواندن، و حل مسئله با اطلاعات آنلاین هستند، و همچنین ارزیابی انتقادی میزان قابل اطمینان بودن اطلاعات آنلاین با استفاده از لینک‌ها و استراتژی‌هایی که در خواندن سنتی یافت نمی‌شوند. با گردآوری اطلاعات درباره ی توانایی خواندن آنلاین دانش آموزان کلاس چهارم، دانش و فهم بهتری از این تفاوت ها کسب خواهیم کرد و این به ما اجازه می دهد تا از تجربه‌های کلاس درس برای بالا بردن تسلط در دیگر حوزه‌هایی که برای خواندن آنلاین لازمند، استفاده کنیم.

در نهایت، اهمیت این مسئله افزایش روزافزونی داشته و شکاف جدیدی در دستاوردهای خواندن آنلاین در حال پدیدار شدن است.

داده‌های عملکردی مناسب باید جمع‌آوری شود و باید به همه‌ی دانش آموزان فرصت برابری برای یادگیری آنلاین در مدرسه داده شود، حتی زمانی که دسترسی در خانه مقدور نیست. داده های ای پرلز به این اهداف مهم فرصت تحقق می بخشند.

دستاوردهای ای‌پرلز ۲۰۱۶

نتایج نخستین دور ای پرلز از حالا در حال نشان دادن مسیرهای مهمی برای فرایندی است که باید در حوزه ی خواندن انجام پذیرد. این نتایج الگوی جدید و مهمی برای سنجش درک مطلب آنلاین به ما ارائه کرده است، الگویی که بر طبق نظر دانش آموزان، شبیه‌سازی آنلاین جذابی از تکالیف مدرسه در علوم اجتماعی و تجربی ارائه می کند. استفاده از  شبیه سازی مبتنی بر عملکرد به ویژه خلاقانه و بااهمیت است. شبیه‌سازی حداقل سه مزیت نسبت به دیگر انواع سنجش دارد: افزایش درگیری که افزایش جریان و حذف اضطراب را به دنبال دارد، تاکید بر پیاده سازی دانش به جای بازتولید صرف آن، و به دست آوردن داده‌های غنی تر، مانند داده‌های فرآیندی.

شبیه سازی خواندن و یادگیری آنلاین نقش مهم دیگری نیز دارد. ای پرلز، معلمان را قادر می سازد خواندن آنلاین در عمل را مشاهده و ارزیابی کنند و مهارت‌های جدیدی که دانش‌آموزان برای موفقیت در خواندن نیاز دارند را به آن ها ارائه می دهد.. این فرآیند، نقشی اساسی در کمک به معلم‌ها برای درک ذات خواندن آنلاین ایفا می‌کند و آن‌ها را برای توسعه‌ی ذات نحوه‌ی تدریس خواندن در کلاس راهنمایی می‌کند.

تحلیل‌های اولیه نتایج حائز اهمیتی را نشان می‌دهند، از جمله

دانش آموزان شرکت در آزمون را دوست داشتند. درصد دانش آموزانی که هر یک از تمرین‌های آزمون را دوست داشتند بین ۸۳ تا ۹۳ متغیر بود که می‌تواند دلیل دیگری برای استفاده  از شبیه‌سازی در آزمون‌ها باشد.زیرا قادر خواهیم بود عملکرد بهینه‌ی دانش‌آموزان، زمانی که کاملا درگیر هستند را ارزیابی کنیم.

دانش‌آموزان مشکل خاصی در انجام آزمون نداشتند. دانش آموزان توانستند درصد زیادی از مراحل آزمون را انجام دهند و تقریبا همه آزمون را در زمان مقرر به پایان رساندند. دانش آموزان حد زیادی از خودکفایی در استفاده از کامپیوتر را گزارش کردند.

کشورهایی که متوسط بالاتری در نمرات ای پرلز داشتند، کشورهایی بودند که به طور سنتی در سنجش خواندن آفلاین هم عملکرد بهتری دارند. این به این معنی است که فواید زمینه‌های آموزشی خوب، می‌تواند هر دو نوع خواندن را بهبود بخشد.

در آزمون ای پرلز در هر دو مرحله درک مطلب، دخترها عملکرد بهتری از پسرها داشتند. این مساله بیانگر آن است  که برتری‌هایی که پسرها معمولا در زمینه تکنولوژی از آن برخوردار هستند، ممکن است قابل تعمیم به خواندن و یادگیری با استفاده از اطلاعات آنلاین نباشد. درآزمون ای پرلز، پسرها در هیچ کشوری عملکرد بهتری از دخترها نداشتند.

گزارش ای‌پرلز ۲۰۱۶

اینترنت به منبع اصلی کسب اطلاعات در محل کار، خانه و مدرسه تبدیل شده است. خواندن اینترنتی هر روز بیش از پیش در حال تبدیل به یکی از راه‌های اصلی کسب اطلاعات برای دانش آموزان است. در نتیجه، در سال ۲۰۱۶ پرلز گسترش یافت تا ای پرلز را نیز در بر بگیرد- آزمونی مبتکرانه برای سنجش خواندن آنلاین. ای پرلز آزمونی مبتنی بر کامپیوتر است که از یک شبیه سازی درگیرکننده ی محیط اینترنت برای مواجهه کلاس چهارمی ها با تکالیفی مشابه تکالیف واقعی مدرسه در موضوعات علوم اجتماعی و تجربی استفاده می‌کند.

شرکت در پرلز ۲۰۱۶، شرط ورود شرکت‌کنندگان به ای پرلز بود.در نتیجه کشورها و دانش آموزان شرکت کننده در ای پرلز، زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان پرلز ۲۰۱۶ بودند.مشابه پرلز ۲۰۱۶، آزمون ای پرلز نیز بر اساس «چهارچوب سنجش ۲۰۱۶ پرلز» و با روشهای اطمینان از کیفیت یکسانی تدوین و از دانش‌آموزانی به عمل آمد که در پرلز شرکت کرده بودند.معمولا یک روز بعد از آزمون پرلز. در نتیجه، نتایج ای پرلز به عنوان مشتقی از پرلز، می‌توانند در بافت نتایج پرلز بررسی شوند، که شامل تطبیق دستاوردها و بر اساس پرسشنامه ی آماری بافت پرلز است.

اجزای ای‌پرلز

آزمون ای‌پرلز از پنج بخش تشکیل شده است که هر یک حدودا ۴۰ دقیقه به طول می انجامد. ازهر دانش آموز خواسته می شود که دو بخش را با توجه به یک برنامه ی خاص چرخشی انجام دهد. آزمون‌ها توسط کامپیوتر انجام شدند و دانش آموزان پاسخ‌هایشان را با کلیک روی گزینه ها یا تایپ کردن کلمات وارد کامپیوتر کردند.

آزمون ای‌پرلز از پنج بخش تشکیل شده است که هر یک حدودا ۴۰ دقیقه به طول می انجامد. ازهر دانش آموز خواسته می شود که دو بخش را با توجه به یک برنامه ی خاص چرخشی انجام دهد. آزمون‌ها توسط کامپیوتر انجام شدند و دانش آموزان پاسخ‌هایشان را با کلیک روی گزینه ها یا تایپ کردن کلمات وارد کامپیوتر کردند.

به دلیل جدید بودن ایده‌ی ای پرلز، دو بخش از آن برروی وبسایت موسسه IEA قابل دسترسی است- «مریخ» و «الیزابت بلک‌ول» (اولین زن دکتر). ویدیوی نمونه‌ی ای پرلز ۲۰۱۶ نمای کلی‌ای از این دو بخش می‌دهد، و «در آزمون پرلز شرکت کنید» شامل این دو بخش به صورت کامل است، تا دسترسی به آنها، به همان شکلی که به دانش‌آموزان داده شد میسر شود. می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید و کلید تصحیح نیز قابل دسترسی است.